To, że pracuję jako przewodnik po Karkonoskim Parku Narodowym, przewodnik sudecki i przewodnik po Pradze zostało zdeterminowane przez wyjątkowe miejsce, gdzie przyszłam na świat. Jelenia Góra zachwyca położeniem od setek lat. Ale miasto i region, poza pięknem krajobrazu, skrywa też wieloaspektową sagę przeszłości. Jej odkrywanie stało się moją pasją.

Usytuowanie miasta przy starym trakcie handlowym sprzyjało powstaniu kupieckich fortun. Specjalnością kupców był cieniuchny lniany woal.

Turystyczny boom rozpoczął się w XIX wieku, gdy szybką koleją można było przyjechać bezpośrednio z samego Berlina.

Dziś Jelenia Góra znajduje się praktycznie na trójstyku państw i liczne, najwyższej próby atrakcje turystyczne są stąd jak na wyciągnięcie ręki.

Miasto mierzy 30 km długości i bezpośrednio graniczy z Republiką Czeską.

Od centrum jest:

  • 0,5 km do muzeum z najbogatszą w Polsce kolekcją szkła
  • 6 km do najstarszego polskiego uzdrowiska
  • 9 – 13 km do założeń pałacowo-parkowych wpisanych na Listę Pomników Historii
  • 14 km w linii prostej do szczytu Śnieżki
  • 40 km w linii prostej do Skalnego Miasta Adrszpach
  • 45 km do Jawora i 65 km do Świdnicy, gdzie zwiedzisz Kościoły Pokoju z Listy UNESCO
  • 112 km do Wrocławia
  • 170 km do Pragi

Przewodnik wycieczek zorganizowanych nie może nie docenić położenia miasta. Tu bardzo często rozpoczynam oprowadzanie po zamkach i pałacach Kotliny Jeleniogórskiej. A w promieniu kilkunastu kilometrów rozsiane są licznie śródgórskie miejscowości skąd z grupami wyruszamy na wycieczki górskie po Karkonoszach  lub na wycieczki objazdowe po Sudetach.

dlaczego warto zwiedzać Dolny Śląsk?

Dzieje Śląska potoczyły się inaczej niż równoległa historia Polski, są kompilacją wpływu wielu kultur. Toteż zaskakują gości przebogatym dziedzictwem. Tym cenniejsza to układanka, że w niektórych aspektach powstaje niemal na nowo, fragment po fragmencie odtwarzana z tego, co z historycznej zawieruchy ocalało.

Unikatowe zabytki i prekursorskie kiedyś rozwiązania, historie z życia dawnych mieszkańców, bogactwo przyrody albo przekazy o Duchu Gór… Zatem temat wedle własnych zainteresowań gościom znaleźć tu nietrudno!