Wygląd podkarkonoskich pałaców i okalających je parków jest dziełem królewskich architektów, których realizacje budzą powszechny podziw np. w Berlinie lub Poczdamie. Owe założenia są harmonijnie dopełniane przez zjawiskowe panoramy szczytów. A między pałacami meandrują śródgórskie drogi, które tak naprawdę stanowią szlak intrygujących zagadek. Bo jak np. potoczyłyby się losy Europy, gdyby przyszły cesarz nie posłuchał taty i pojął za żonę kobietę, którą kochał? Albo czy Eliza, której imię otrzymał słynny utwór Beethovena, mogła mieszkać u stóp Karkonoszy? I wreszcie, co wiadomo w kwestii eliksiru młodości?

W okresie romantyzmu miejsce to jak magnes działało na królewską rodzinę, na artystów, na słynnych podróżników. A dziś… odkrywamy je na nowo!

Przewodnik po zamkach i pałacach wokół Jeleniej Góry

Dolina Pałaców kryje wiele sekretów. Jakich? O tym przekonają się Państwo, spacerując ze mną poprzez stare, romantyczne parki i, czasem, przez pałacowe wnętrza. Ich historia jest doprawdy frapująca, zwłaszcza jeśli uzmysłowić sobie, że pomieszkiwali tu królowie, caryca z małżonkiem, liczni książęta… Zastanawiacie się, jak wyglądało życie arystokracji w podjeleniogórskich pałacach przed wiekami? Jak się nosili? Jakie mieli charaktery? Jak wyglądało ich życie uczuciowe i… jak mogła się potoczyć historia, gdyby podjęli inne decyzje…? Oprowadzanie kostiumowe przyniesie odpowiedź na te i wiele innych zagadek. Obiecuję, że będzie ciekawie.

Oprowadzanie grup zorganizowanych po polskiej Dolinie Loary

Dla grup z własnym autokarem oferuję zwiedzanie objazdowo-spacerowe. Wybór i konfiguracja zwiedzanych obiektów będzie zależeć od miejsca zakwaterowania wycieczki. Jeśliby ktoś pomyślał, że to pewnie nudne zwiedzanie w kapciach wymuskanych wnętrz, jest w błędzie – nie tak tropi się na Śląsku tajemnice 🙂 Przewidziano:

  • przerwy gastronomiczne w atrakcyjnych wnętrzach,
  • możliwość włączenia do programu położonych przy trasie atrakcji, jak np. nowy, a już słynny browar w Miedziance, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska albo spektakularne XIX-wieczne punkty widokowe na szczytach Gór Sokolich.

Kameralna wycieczka po zamkach i pałacach dla osób prywatnych

To propozycja dla koneserów tematu i dla gości, którzy chcieliby ciekawego przerywnika np. dla zimowych sportów, podczas pobytu w Karkonoszach lub w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wynajmując przewodnika prywatnie, będą Państwo mieli możność spojrzeć na Dolinę Pałaców z innej perspektywy niźli na wycieczce autokarowej, wszak nie wszędzie da się dojechać dużym autobusem. A i pałace żyją własnym życiem, zatem kilku osobom łatwiej zajrzeć w miejsca dla liczniejszej grupy niedostępne.

  • Przemieszczać się będziemy samochodem osobowym.
  • W sezonie zimowym nie ma potrzeby rezerwowania terminu z dużym wyprzedzeniem.
  • Przewodnik jest do wyłącznej dyspozycji kilku osób, w związku z tym mogą Państwo swobodnie dopytać o wszystkie interesujące Was szczegóły.